Tarih öncesi çağlardan beri insanoğlunu ağırlayan, Anadolu’nun ve Mezopotamya Bölgesi’nin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep’in sahip olduğu zengin kültürel mirasın ayaklarından biri de dillere destan yemek kültürü. Yüzyıllar boyunca ilk yerleşik topluluklardan köklü imparatorluklara kadar onlarca farklı medeniyetin mirasını biriktiren Gaziantep, yemek kültürünü de tarihinin hakkını verir şekilde biriktirip zenginleştirerek korumaya devam ediyor.

Şehre özel 400’ün üzerinde yemek çeşidi bulunması ve şehir mutfağının kebaplardan tatlılara, sebzelerden hamur işlerine kadar pek çok farklı alt kategoride kendine has lezzete sahip olması Gaziantep’in yalnızca yemek yeme amacı ile dâhi turist çekiyor olmasının en önemli nedeni. Gaziantep geziniz boyunca tatmanız gereken şehre özgü lezzetlerin tamamı için birkaç günlük bir gezi planına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yalnızca ana öğünler değil ara öğünler için de pek çok farklı yemek çeşidine sahip olan Gaziantep’te merkezi konumda pek çok noktada ünlü ustalara ait köklü restoranlar bulmak mümkün. Şehrin misafirperver kültürünün de bir parçası olarak, girdiğiniz neredeyse her mekânda bol çeşitli ikramlar sizi bekliyor olacak. Bu lezzet dolu şehrin ünlü restoranlarının tamamını derlemek mümkün olmasa da sizler için önemli lezzetlere özgü birkaç mekanı listeledik.